Spánkový deficit dlouhodobý a krátkodobý?
Dlouhodobý deficit
Dlouhodobý nedostatek spánku provázen únavou až vyčerpáním a stresem i v nižších věkových skupinách. Vede k častým bolestem hlavy a ke zpomalení a zhoršení efektivity práce.
Dohnat spánkový deficit není vůbec jednoduché. Kdo si myslí, že jedna kvalitně prospaná noc pomůže, mýlí se. Na dlouhodobý spánkový deficit platí jedině kvalitní spánek po dobu několika dní až týdnů.
Lidé s dlouhodobým spánkovým deficitem se po probuzení sice mohou cítit svěží, ale pocit je spíše matoucí a tito lidé ani mnohdy nevědí, že mají zásadní problém.
Zdravý a dostačující spánek trvá v průměru osm hodin. Chronický spánkový dluh si člověk může způsobit tím, že opakovaně spí jen čtyři až sedm hodin denně. A nelze jej dohnat ani během pár dnů, ale budou k tomu potřeba možná i týdny.
Krátkodobý deficit
Krátkodobý spánkový deficit lze dohnat jednorázovým desetihodinovým spánkem nebo osmihodinovým spánkem během dvou až tří dnů.
Lidé, kteří spí málo v průběhu pracovního týdne a snaží se to dohnat o víkendu, si možná neuvědomují, že si zadělávají na chronický spánkový dluh. Chronický spánkový deficit je i uváděn jako jedna z nejčastějších příčin mikro spánku profesionálních řidičů za volantem.
Vyčerpání z mnoha nocí bez dostatečného spánku se totiž kumuluje. Nedostatek spánku během několika spánkových cyklů způsobuje, že se výkon výrazně zhoršuje každou další hodinu, kdy zůstaneme vzhůru.
4-7 hodin spánku denně je málo Dostačující spánek trvá průměrně osm hodin. Akutní spánkový deficit člověka ohrožuje po 24 hodinách beze spánku.
Na chronický spánkový dluh si člověk zadělá, pokud spí opakovaně pouze čtyři až sedm hodin.
Spánkový deficit se velmi často projevuje sníženou soustředěností a výkonností, ale i problémy s krátkodobou pamětí a náladovostí.
Lidé jsou tedy nejen málo produktivní, ale často i velmi nervózní a dělají tak i mnohem více chyb apod.
Ke kvalitnímu a zdravému spánku patří i správně zvolená matrace a vhodná postel.